Škoda 2024

EURO9000 na Slovensku


publikováno 26. 01. 2024 16:58


Německý dopravce RTB Cargo začal se svými lokomotivami EURO9000, najatými od ELP, kromě maďarské pohraniční stanice Hegyeshalom zajíždět také na Slovensko. RTB CARGO si v Bratislavě-Petržalce předává vlaky se slovenským dopravcem Raillog, které jsou v západním směru ložené obilninami.

V dnešní době je nejjednodušším způsobem pro povolení zajíždění lokomotivy do pohraniční stanice sousedního státu uzavření dvoustranné dohody mezi předmětnými národními drážními úřady, které jsou ovšem v mnoha případech teprve projednávány. Bohužel zkušenost českého Drážního úřadu i slovenského Dopravného úradu je taková, že předmětný rakouský úřad (zde je toto v kompetenci Spolkového ministerstva pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie) je v přípravě takových smluv velmi liknavý, resp. v zásadě téměř nekomunikuje.

Nadějný je pouze postup mezi českým DÚ a německým úřadem EBA, nejnověji v této věci proběhlo dne 20. 1. 2024 vzájemné jednání jejich zástupců, nicméně termín uzavření smlouvy nelze odhadnout a bude ještě v řádech měsíců.

Související novinky