Škoda 2024

Leo Express Slovakia představí jednotku pro připravovaný provoz


publikováno 02. 11. 2023 09:50


Dne 7. 11. 2023 od 14 h uspořádá společnost Leo Express Slovensko na bratislavské hlavní stanici prezentaci jednotky Lint 41, jakož i služeb pro linku Bratislava - Dunajská Streda - Komárno, na níž převezme provoz s nadcházející prosincovou změnou jízdního řádu.

Z celkem 21 jednotek, najatých pro tento účel z poolu Alpha Trains, jich bylo ke konci října na Slovensku přítomno již 16. Jejich přípravy probíhají ve značné míře v ČR, kam byly po převzetí do nájmu z Německa nejprve naváženy. Předmětné přepravy zajišťovala společnost Železnice Peštál a jednotky tak byly odstavovány i v její provozní základně v Ivančicích, jak jsme uvedli v ŽM 6/23 (str. 4).

Na vlečce firmy HASE elektronic v Kolíně pak byly prováděny potřebné dodatečné instalace, jako např. radiostanic, uplatnilo se také zázemí provozního souboru Leo Express Orlicko (pro nějž jsou využívány prostory najaté od ČD): depo v Letohradě pro odstavování jednotek a depo v České Třebové pro periodické prohlídky některých jednotek, jelikož by je z kapacitních důvodů nebylo možno všechny stihnout ve vlastním zázemí provozu Leo Expressu Slovensko, které je v najatých prostorách ZSSK CARGO v depu Bratislava východ. Přepravy mezi těmito lokalitami zajišťuje firma Ing. Jiří Kotas - JKS, jakož i převozy na Slovensko, které probíhají od začátku září.

Na Slovensku jednotky Lint 41 ještě nebyly schváleny, proto je nyní u agentury ERA vyřizováno tzv. rozšíření oblasti působení (Extended Area of Use - XAU) ke stávajícímu schválení. Za tímto účelem již proběhl několikadenní zkušební provoz na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. Blíže se tomuto tématu věnujeme v ŽM 10/23.

Související novinky
Sdílejte