Stavba depa promo
Škoda 2024

První vlak European Sleeper dorazil do Prahy


publikováno 26. 03. 2024 13:40


V úterý 26. 3. 2024 dopoledne dorazil do Prahy první spoj společnosti European Sleeper z Bruselu (viz ŽM 4/23, str. 7, ŽM 5/23, str. 7). Jde o prodloužení vloni zavedeného vlaku z Bruselu do Berlína, do Prahy bude zajíždět třikrát týdně.

Premiérový vlak byl sestaven z 15 vozů, dvou lůžkových a 13 lehátkových (z toho jeden s oddílem pro jízdní kola), lehátkové vozy jsou využívány i pro  sedící cestující. Vozový park ES a jeho původ jsme blíže popsali v ŽM 5/23. Vlak byl veden lokomotivou 186 291 Lineas/Railpool, která byla o několik dní dříve opatřena polepy jednak v barvách svého provozovatele a jednak v barvách společnosti Train Charter Services (TCS). Ta pro European Sleeper zajišťuje provoz vlaku po technické stránce, včetně nájmu trakce, a na její licenci je vlak veden v Belgii, Nizozemí a Německu. Dopravcem vlaku na českém území jsou České dráhy, s nasazením strojvedoucích české pobočky Die Länderbahn.

Před odjezdem vlaku z Prahy se ve sloupovém sálu Fantovy budovy pražského hlavního nádraží konalo slavnostní zahájení provozu vlaku za hojné účasti nejen cestujících, kteří vlakem přijeli na pozvání ES (zástupci zúčastněných společností, novináři), ale i dalších pozvaných hostů - na společném snímku jsou zachyceni (zleva doprava):
Daan Huisinga (velvyslanec Nizozemského království v ČR), Jurgen van Meirvenne (velvyslanec Belgického království v ČR), Michal Krapinec (generální ředitel ČD), Elmer van Buuren (zakladatel a spoluvlastník ES), František Reismüller (ředitel agentury CzechTourism), Corinne Miseer (ředitelka Dresden Marketing), Martin Dvořák (ministr pro evropské záležitosti), Chris Engelsman (zakladatel a spoluvlastník ES), Bohuslav Svoboda (primátor hl. m. Prahy), Jakub Skalník (velvyslanec ČR v Belgii), Martin Kupka (ministr dopravy).

Související novinky