Stavba depa promo
Škoda 2024

Zkušební jízda spoje European Sleeper do Prahy


publikováno 12. 03. 2024 14:00


Ve dnech 11. a 12. 3. 2024 proběhla zkušební jízda v rámci příprav nizozemské společnosti European Sleeper na spuštění provozu nočního vlaku mezi Bruselem a Prahou (viz ŽM 4/23, str. 7, ŽM 5/23, str. 7). Vozbu pětivozové soupravy, která dorazila kolem poledne 12. 3. do Prahy, zajistila v celé trase lokomotiva 186 291 Lineas/Railpool. Jednalo se o neveřejnou jízdu pouze s přítomností zaměstnanců zúčastněných firem, vlakového personálu a novinářů. Zpáteční jízda je v plánu na čtvrtek 14. 3.

Přímá vozba najatým strojem TRAXX2 MS by měla být praktikována i v pravidelném provozu. Na českém území budou vlaky provozovány na licenci Českých drah, ale vedeny strojvedoucími české pobočky Die Länderbahn z důvodu nedostatku vlastního personálu ČD. Za účelem zácviku českých strojvedoucích bude zmíněná lokomotiva následně nasazena na rychlících ČD mezi Prahou a Děčínem. Z původně zamýšlené spolupráce s RegioJetem v provozu tohoto vlaku nakonec sešlo, přičemž ve svých vyjádřeních o důvodech ukončení spolupráce se obě strany poněkud rozcházejí (viz ŽM 10/23, str. 9).

První příjezd a odjezd pravidelného spoje je v Praze v plánu 26. 3. 2024. Provoz třikrát týdně vypravovaného vlaku je prodloužením spoje do Berlína, který European Sleeper provozuje již od loňského května. Samotný provoz vlaku zajišťuje pro ES nizozemská společnost Train Charter Services (TCS), na jejíž licenci je tento veden v Belgii, Nizozemí a Německu a která i zajišťuje nájem trakce. TCS nadto již dříve zajišťovala pro nizozemskou cestovní kancelář Flywise Travel i příležitostné turistické vlaky do Prahy.

Související novinky