CITYLINKy pro VBK


publikováno 17. 01. 2022 09:11


Dne 17. 1. 2022 firma Stadler oznámila, že vyhrála mezinárodní soutěž konsorcia VDV-Tram-Train na až 504 vozidel z rodiny CITYLINK.

S celkovou hodnotou až 4 mld. EUR se jedná o největší zakázku v historii Stadleru. Součástí rámcové smlouvy je pevná objednávka na 246 vlakotramvají v hodnotě přibližně 1,7 mld. EUR, přičemž je zadána také opce na dalších až 258 CITYLINKů. Kromě toho rámcová smlouva zahrnuje i údržbu vozidel na dobu až 32 let. 

Projektu VDV-Tram-Train (kde VDV je zkratkou pro Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, tj. Svaz německých dopravních podniků) se účastní celkem šest společností z Německa a Rakouska: Verkehrsbetriebe Karlsruhe (VBK), Albtal-Verkehrs-Gesellschaft (AVG), Saarbahn Netz, Schiene Oberösterreich, Land Salzburg (spolková země Salcbursko) a Zweckverband Regional-Stadtbahn Neckar-Alb. Společnost VBK je pověřena celkovým řízením projektu a po fázi výběrového řízení nyní koordinuje také jeho realizaci. 

Všechny vlakotramvaje budou třívozové a budou mít určité společné rysy, jimiž jsou klimatizace pro salon i kabinu řidiče a velké víceúčelové prostory se dvěma místy pro invalidní vozíky. Naopak délka vozidel, počet nástupních dveří, výška nástupní hrany a výška spřáhel nad TK či konfigurace jednotlivých verzí se budou lišit podle zákazníka. Například CITYLINKy pro AVG budou mít toaletu a držáky na jízdní kola.

Během příštích deseti let vyrobí Stadler pro těchto šest provozovatelů výše uvedených 246 CITYLINKů, přičemž první čtyři budou dodány společnosti Saarbahn v roce 2024. S připočtením celé rámcové smlouvy od konsorcia VDV-Tram-Train dosáhla firma Stadler objednávky na více než 650 vozů CITYLINK v šesti zemích. 

Související novinky
Spielwarenmesse 2022 Omikron
Kategorie
Sdílejte