Stavba depa promo
Škoda 2024

Společnost ARRIVA vlaky představila jednotky GTW 2/6


publikováno 11. 04. 2024 08:55


Dne 10. 4. 2024 společnost ARRIVA vlaky představila po modernizaci první dvě z jednotek GTW 2/6 určených pro provozní soubor Jih v objednávce Jihomoravského kraje. Jak jsme blíže popsali v ŽM 8/23 (str. 17), tento soubor čítá linky S8 Břeclav - Znojmo, S52 Zaječí - Čejč - Hodonín a S91 Hodonín - Rohatec - Veselí nad Moravou - Vrbovce (v případě dohody s MDV SR až do Myjavy).

Součástí jsou také doplňkové výkony na jiných tratích: dva páry Os vlaků Břeclav - Hodonín v okrajových částech dne a sezónní víkendový spěšný vlak Brno - Břeclav - Znojmo - Šatov a související obratové vlaky Znojmo - Šatov a Brno - Břeclav. Společnost ARRIVA vlaky by měla na tomto provozním souboru působit od prosince 2024 do prosince 2034 na základě smlouvy uzavřené s JMK dne 27. 6. 2023.

Dopravce pro tento účel pořídil 13 jednotek typu GTW 2/6 vyrobených v roce 1999 a vyřazených z provozu u německého dopravce Hessische Landesbahn, který je nasazoval na provozním souboru „Wetterau West-Ost“ v regionu severovýchodně od Frankfurtu nad Mohanem. Před nasazením do provozu v ČR projdou modernizací a „bohemizací“, kterou provede závod Škoda Pars. V Břeclavi byly nyní po dokončení prací představeny jednotky 648 402 a 403.

Jednotky budou muset být vybaveny i mobilní částí ETCS, protože uvedené linky jsou částečně vedeny po tratích, na nichž by k 1. 1. 2025 měl být spuštěn výhradní provoz pod dohledem ETCS, zejména jde o úsek Hodonín - Rohatec linky S91 s celodenním provozem, dále pak i o výše zmíněné doplňkové výkony v úsecích Břeclav - Hodonín a Břeclav - Brno.

JMK nicméně smluvně stanovil povinnost nasazení vozidel vybavených ETCS až od prosince 2025, jelikož pro včasnou instalaci již nejsou k dispozici kapacity firem zabývajících se retrofity. Dopravce počítá s tím, že tento termín stihne, neboť retrofity jsou již zasmluvněny. Po omezenou dobu ale bude muset být zajištěna náhradní doprava v předmětných úsecích (předpoklad je nejméně několik měsíců roku 2025, než budou k dispozici první retrofitovaná GTW). K tomu zatím ARRIVA vlaky uvádí pouze následující: „Jízdní řád linky S91 je v přípravě, stejně tak není definitivně uzavřen ani pro ostatní linky“.

Související novinky
Sdílejte