První Vectrony z objednávky Akiemu v provozu


publikováno 27. 03. 2023 12:30


Dne 22. 3. 2023 převzala maďarská skupina CER Cargo Holding první dva ze šesti Vectronů, jejichž nájem má sjednán z poolu Akiem. Představují verzi A17, což znamená výbavu k provozu na Slovensku, v ČR, Maďarsku, Polsku, Německu, Rakousku, Rumunsku, Slovinsku a Chorvatsku a ve většině těchto zemí by se reálně mohly v provozu vyskytnout. Na slovenské a české železnici skupina působí prostřednictvím dceřiné společnosti CER Slovakia.

Současně jsou tyto Vectrony zcela prvními dodaným ze zakázky Akiemu na 20 strojů Vectron MS oznámené v prosinci 2021 (viz ŽM 12/21, str. 5). Následně k nim bylo z téhož rámcového kontraktu v srpnu 2022 přiobjednáno dalších 65 strojů, z nichž některé budou konstruovány pro rychlost 230 km/h. Akiem nyní potvrdil, že počet objednaných Vectronů se od té doby nezvýšil, ale stále neupřesňuje, kolik z nich bude dodáno v rychlejší verzi.

Pro Akiem je rozšíření nabídky o Vectrony významným posunem, neboť do uvedených objednávek se při pořizování nových elektrických lokomotiv zaměřoval pouze na různé verze TRAXXů a v parku měl jen dvojici Vectronů, kterou získal s převzetím údržbářské společnosti mgw Service.

Související novinky
Sdílejte