Škoda 2022

Železniční magazín 10/2022

ČD Night a (staro)nové noční spojení Praha - Zürich

Prvním tématem ŽM 10/22 jsou noční vlaky ČD, jimž se dopravce snaží vlít novou "krev do žil" zavedením značky ČD Night. Dále se věnujeme nově (a opětovně) zaváděnému spoji Praha - Zürich, vedenému severní trasou přes Německo, a nočním spojům ČD obecně.

Snímek:

Ukázková souprava s Vectronem 193 902 ČD a zástupci jednotlivých řad vozů pro ČD Night (lehátkové WLABmz a WLABmee a na konci lůžkový Bcmz) při prezentaci dne 24. 10. 2022.

Podmínky pro provoz ve dvojité trakci s lokomotivou TRAXX3 MS

Další článek se zabývá technicko-administrativními detaily umožnění provozu dvojic lokomotiv TRAXX3 MS na síti Správy železnic, případně v kombinaci s dalšími typy, například Vectronem MS.

Snímek:

Dne 8. 5. 2021 byly zachyceny lokomotivy 388.004 + 007 před Karlovými Vary v čele vlaku s pšenicí, který dopravily z Tršnice do Třebušic.

Novinky (nejen) ze zavádění ETCS

"Nekonečným" příběhem je zavádění ETCS na české síti. Proto článek v ŽM 10/22 přináší v souhrnu hned několik spolu souvisejících témat - rutinní provoz pod dohledem ETCS u ČD, dění na trati č. 290, kde (ne)probíhá zkušební provoz pod dohledem ETCS, a nejnovější zakázky na OBU ETCS pro řadu 363.5 ČD Cargo a FLIRTy Leo Expressu.

Snímek:

První nasazení stroje 362.027 WTB na vlaku Os 3732 Nezamyslice - Kouty nad Desnou dne 1. 10. 2022, zde ve Štěpánově na trati Olomouc - Zábřeh na Moravě, tehdy ne pod dohledem ETCS.

InnoTrans 2022

Druhý díl reportáže z veletrhu InnoTrans představuje lokomotivy společnosti Vossloh Rolling Stock, lokomotivu EURO9000 a tramvaj TINA firmy Stadler Rail, Vectrony Dual Mode firmy Siemens Mobility, stroj TRAXX3 MS vystavený již pod křídly Alstomu a různé zajímavé komponenty pro kolejovou dopravu.

Snímek:

U hlavního průchodu mezi halami přes výstavní koleje byla vystavena byla první dokončená sériová lokomotiva EURO9000, jež nese číslo 2019 302.

Zkušební souprava projektu DAC v ČR, následné poznatky a další vývoj (2)

Od 21. 7. do 4. 8. 2022 byla v ČR testována zkušební souprava projektu DAC4EU, jehož cílem je zavedení digitálního automatického spřáhla v nákladní dopravě v EU. Této události a z ní plynoucím praktickým poznatkům jsme se věnovali v ŽM 9/22 na str. 14 - 18. Nyní naši podrobnou analýzu dokončujeme pojednáním o širších souvislostech tohoto náročného tématu.

Snímek:

Jeden z kapsových vozů řady Sdggmrss SBB Cargo s automatickým spřáhlem na snímku ze 14. 5. 2019 při prezentaci v seřaďovacím nádraží Zürich-Limmattal. 

A mnohem více!

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Aktuality
  ČD Night a (staro)nové noční spojení Praha - Zürich
 • Infrastruktura
  Podmínky pro provoz ve dvojité trakci s lokomotivou TRAXX3 MS
  Přeložka IV. koridoru Doubí - Soběslav zprovozněna
 • Panorama
  Novinky (nejen) ze zavádění ETCS
  Aktuálně k trati č. 240
  První ČD railjet s repeaterem mobilního signálu
 • Spektrum
  Přepravy hnědého uhlí výrazně rostou
 • Reportáž
  InnoTrans 2022 (díl 2.)
 • Analýza
  Zkušební souprava projektu DAC v ČR, následné poznatky a další vývoj (2)
 • Obzor
  Terminál Mošnov v plném provozu
Model
 • Novinky na trhu
 • Modelářská dílna
  Vlečkový areál s betonovými panely
 • Reportáž
  26. ročník veletrhu modell-hobby-spiel v Lipsku