Zkoušky bezobslužného provozu vlaků na okružní lince v Tokiu


publikováno 03. 01. 2019 10:47


V nočních výlukách z 29. na 30. 12. a z 30. na 31. 12. 2018 probíhaly na okružní lince Jamanote v Tokiu zkoušky ATO (automatic train operation). Další série zkoušek je naplánována na noční výluky ze 4. na 5. a z 5. na 6. 1. 2019. Cílem je ověřit možnosti výhledového zavedení bezobslužného provozu na okružní lince Jamanote a na VRT Tóhoku Šinkansen provozovaných společností JR East. V kabině strojvedoucího je během testů přítomno několik osob sledujících chování systému.

Zkoušky byly prováděny s elektrickou jednotkou řady E235, což je nový typ od jara 2015 postupně nahrazující předchozí řadu E231, dodávanou v letech 2002 - 05. Na lince Jamanote jsou poměrně příhodné podmínky pro automatizaci provozu, neboť se na ní nachází jediný úrovňový přejezd a hrany nástupišť byly v minulých letech opatřeny bariérami, otevírajícími se po zastavení vlaku. Na trati je od roku 2005 využíván vlakový zabezpečovač označovaný D-ATC (digital automatic train control), což je japonské decentralizované na obousměrné komunikaci založené zabezpečovací zařízení. Signalizace je výhradně kabinová, světelná návěstidla zde byla zrušena.

Linka Jamanote je nejzatíženější železniční tratí v Tokiu, spojující několik významných železničních uzlů a nejrušnějších čtvrtí této megapole. Její okruh má délku 34,5 km, nachází se na něm 29 stanic. Jízdní doba je cca hodina. Doprava je zajišťována jedenáctivozovými jednotkami jezdícími ve špičce v intervalu 2 minuty.

Zkoušky byly využity i pro otestování HUD (head-up display), průhledového displeje zobrazujícího důležité údaje. Tato technika je známá zejména z kokpitů vojenských letadel a nejmodernějších dopravních letadel.

Související novinky
Spielwarenmesse 2022 Omikron
Štítky
Kategorie
Sdílejte