V Šumperku se rozbíhá montáž RegioPanterů


publikováno 01. 03. 2023 17:31


Dne 1. 3. 2023 oznámila Škoda Group, že se do šumperského závodu vrací novovýroba vozidel. Po letech, kdy zde probíhal především servis kolejových vozidel, nyní v závodě Škoda Pars začíná konečná montáž RegioPanterů řady 640.2 pro České dráhy. Letos jich má odsud vyjet šest, v roce 2024 pak sedm, všechny jsou určeny pro provoz v Olomouckém kraji. Do Šumperka budou z ostravského závodu Škoda Vagonka přiváženy již nalakované vozové skříně a z Plzně podvozky. Po konečné montáži proběhne v Šumperku také oživování nových elektrických jednotek.

Celý proces je možný díky tomu, že zde byl v roce 2020 zahájen projekt modernizace dílen s investičním rozpočtem 460 mil. Kč. Aleš Měrka, ředitel závodu Škoda Pars, upřesňuje: „Cílem investic je navýšení prostorových kapacit pro údržbu vozidel o 30 %. Právě probíhají dokončovací práce na nové podvozkárně zahrnující novou kolovku, dále je téměř hotové montážní pracoviště a svařovací pracoviště. Ve fázi realizace je nový lepicí box pro kolejová vozidla a také finišujeme novou montážní linku pro RegioPantery. Ukončení projektu modernizace je plánováno na závěr roku 2024.“

Šumperský závod se v minulosti částečně podílel na svařování a lakování některých vozidel. Významnou zakázkou byla výroba tramvají pro turecké město Konya. 

Související novinky
Sdílejte