Stavba depa promo
Škoda 2024

RegioShuttle RS1 od poolu Alpha Trains pro ČD


publikováno 17. 12. 2023 18:54


Dne 18. 12. 2023 České dráhy oznámily, že si u společnosti Alpha Trains pořídí devět motorových vozů typu RegioShuttle RS1 pro provoz v Libereckém kraji. Z údajů uveřejněných na portálu veřejných zakázek vyplývá, že smlouva byla se společností Alpha Trains Luxembourg uzavřena dne 28. 11. 2023, s cenou 9 mil. EUR, resp. 216 mil. Kč bez DPH.

Předmětné vozy jsou provozovány u dopravce Niederbarnimer Eisenbahn (NEB). Šest vozů z téhož zdroje, tedy od Alpha Trainsu a z provozu NEB, pořídil také dopravce GWTR, který si pět z nich dovezl během listopadu (viz ŽM 11/23, str. 15) a šestý by měl následovat ke konci roku 2024. 

Tímto způsobem tedy bude pokryt záměr oznámený letos v dubnu s podpisem smlouvy ČD s Libereckým krajem, a to nasadit se začátkem platnosti nového kontraktu od prosince 2026 ojeté vozy RS1 namísto jednotek RegioNova na tratích Smržovka - Josefův Důl a Frýdlant v Čechách - Černousy/Jindřichovice pod Smrkem. Jak vyplývá ze znění smlouvy, vozy by mohly dorazit do ČR již v prosinci 2024. Před uvedením do provozu budou upraveny pro provoz v ČR a budou na nich provedeny i další úpravy podle požadavku kraje (změna vnějšího laku, doplnění palubní Wi-Fi, informačního systému, revitalizace interiéru včetně přečalounění sedadel, doplnění odbavovacích systémů atp.). 

ČD dosud pořizovaly ojeté vozy RS1 primárně od společnosti HEROS Helvetic Rolling Stock, u níž jich dosud ve třech dávkách objednaly celkem 49. Další nákupy tohoto typu ještě budou pokračovat s ohledem na počty vozů, které ČD již přislíbily nasadit v některých krajích.

Související novinky
Sdílejte