Stavba depa promo
Škoda 2024

Nová intermodální linka Lovosice - Zeebrugge


publikováno 14. 09. 2023 15:51


Dne 11. 9. 2023 byl spuštěn provoz nové intermodální linky Lovosice - Zeebrugge. Jejím operátorem je belgická logistická společnost ECS sídlící v přístavu Zeebrugge, českým partnerem pak ČD Cargo Logistics. Dopravci jsou ČD Cargo a Lineas.

První vlak přijel do Lovosic dne 13. 9. a dopravil 44 kontejnerů, tentýž den odjel i zpáteční vlak. Překládka probíhá ve zdejším překladišti ČD-DUSS Terminál. Vlak by prozatím měl být vypravován jednou týdně, ECS však očekává zvýšení jeho frekvence, a to v důsledku zvýšení německého silničního mýta. I ČD Cargo Logistics vnímá značný potenciál přeprav různého zboží mezi ČR a Belgií, který by mohl vést k dalšímu růstu frekvence vlaku.

Přístav Zeebrugge patří mezi hlavní evropské terminály k překládce automobilů mezi námořní a pozemní dopravou a již dlouhodobě tak je spojen i s ČR, ale jen v přepravách nových automobilů. V tomto případě jde o jiný druh zboží, jehož přepravu zajišťuje ECS pro svého zákazníka, společnost Drylock Technologies, Hrádek nad Nisou, která je výrobcem hygienických produktů. Do ČR jsou přepravovány suroviny k výrobě, zpět pak hotové výrobky. Z přístavu pak pokračují do Velké Británie. Jde o již existující přepravy zboží, které bylo dosud odesíláno po silnici.

Obecně přímé pravidelné přepravy mezi ČR a Belgií stále čekají na výraznější rozvoj, dosud je představuje pouze linka Belexpress (dříve provozovaná v rámci sítě Green Xpress Network) z Antverp do Ústí nad Labem, otevřená k přepravám zboží jakéhokoliv zájemce, jejímž operátorem je od poloviny loňského roku rovněž ČD Cargo Logistics. Další vlaky do Belgie by mohly následovat v rámci rozvoje aktivit mošnovského překladiště a jeho partnerství se správou přístavů Antverpy-Bruggy.

Související novinky
Štítky
Sdílejte