METRANS spustil linku do Turecka


publikováno 13. 09. 2022 12:06


Operátor kombinované dopravy METRANS spustil linku spojující terminály Dunajská Streda a Halkalı v západní části istanbulské aglomerace.

Provozována je ve spolupráci se společností Omsan Lojistik, jednou z největších tureckých spedic, jež má navíc dlouholeté zkušenosti se železničními přepravami mezi Tureckem a střední Evropou. První odjezd se odehrál dne 3. 9. 2022 ze slovenského terminálu a následně je vlak provozován ve frekvenci dvou párů týdně.

METRANS v minulosti již linku z Dunajské Stredy do Turecka provozoval, a to od roku 2013 do konce března 2017. I přes její úspěšný rozvoj však provoz zastavil zejména v důsledku problémů a následných bezpečnostních opatření způsobených tehdejší silnou uprchlickou vlnou, kdy migranti využívali i kontejnery ložené na tomto vlaku (viz ŽM 4/17, str. 29).

Mezi ČR a Tureckem jsou přímé vlaky pravidelně vypravovány od června 2021 na trase Halkalı - Kolín (viz zde, mezitím přibyly i vlaky, na jejichž vozbě se podílí ČD Cargo). Tyto operuje turecká spedice Mars Logistics a vytěžované jsou hlavně přepravami pro automobilový průmysl.

Související novinky
Štítky
Kategorie
Sdílejte