Jednotky KISS pro ZSSK


publikováno 14. 09. 2021 16:15


Kromě devíti nových Panterů, na něž byla smlouva podepsána dne 9. 9., má vozidlový park ZSSK dostat i zcela nový přírůstek v podobě jednotek KISS.

Dne 2. 8. 2021 totiž Železničná spoločnosť Slovensko oznámila, že v soutěži na čtyři šestivozové patrové elektrické jednotky pro regionální dopravu byla jako dodavatel vybrána firma Stadler Polska, Siedlce. Podpis smlouvy se původně předpokládal ještě v srpnu, ovšem Tomáš Kováč, tiskový mluvčí ZSSK, upřesnil: „Podpis zmluvy o dielo s úspešným uchádzačom je naplánovaný v priebehu septembra 2021, v súčasnosti prebiehajú všetky potrebné administratívne úkony”.

Jednotky mají mít trakční výzbroj pouze pro napěťový systém 25 kV 50 Hz, což představuje první takový případ u ZSSK (podobně jako u čtyřvozových RegioPanterů nové řady 530 a dvouvozových řady 550 pro české koleje, určených pro Jihomoravský kraj).

Podrobnosti nejen o soutěži na patrové jednotky, ale též o dalších soutěžích ZSSK jako třeba na mobilní části ETCS pro nyní dodávanou sérii 25 Panterů či pro lokomotivy řady 361, naleznete v právě vyšlém ŽM 8/21. V něm se rovněž dozvíte o stavu záměru, který ZSSK vyhlásila vloni v srpnu na devět dieselelektrických lokomotiv s max. rychlostí 160 km/h pro provoz na tratích Zvolen - Margecany, Banská Bystrica - Žilina a Zvolen - Košice.

Související novinky
Spielwarenmesse 2022 Omikron
Štítky
Kategorie
Sdílejte