Nové jednotky Viaggio Comfort pro ČD


publikováno 12. 04. 2021 14:48


České dráhy si dnes objednaly dvacet nových vlaků pro vnitrostátní a mezinárodní dálkové trasy.

Na základě kontraktu dodá konsorcium Siemens Mobility a Škoda Transportation celkem 180 vozů tvořících 20 devítivozových netrakčních jednotek s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h. S jejich nasazením ČD počítají postupně v letech 2024 - 26 na linkách z Prahy přes Ústí nad Labem do Hamburku či přes Brno do Budapešti a Vídně.

Generální ředitel ČD Ivan Bednárik k tomu uvádí: „V České republice je v plánu zvýšení rychlosti na konvenčních tratích na 200 km/h a výstavba vysokorychlostních tratí. To v budoucnu umožní provoz vlaků vyšší než dnes maximálně povolenou rychlostí 160 km/h. I proto musíme pokračovat v plánovaných investicích do nových vlaků, kterými naplníme požadavky na standardy vozidel provozovaných na konvenční i vysokorychlostní síti ve střední Evropě. Upevníme si tak dlouhodobá strategická partnerství v rámci mezinárodní přepravy a posílíme svou pozici v dálkové dopravě.“ 

Kontrakt umožňuje odebrat celkem 182 vozů. Pro osobní přepravu ČD jich je určeno 180 v hodnotě téměř 12,5 mld. Kč. Zbylé dva si pořizuje Správa železnic pro účely testování tratí.

Související novinky
Kategorie
Sdílejte