Stavba depa promo
Škoda 2024

Přepravy uhlí z Litvy do Polska v kontejnerech Innofreight


publikováno 11. 01. 2023 17:38


Dalším případem, kdy byla z důvodu přetížení velkých přístavů využita pro přepravy importovaného uhlí na pohled komplikovaná cesta, jsou právě spuštěné přepravy uhlí do Polska v kontejnerech Innofreight.

Polské přístavy jsou nyní natolik vytížené, že nezvládají překládat ani uhlí pro domácí spotřebu. Byla tak využita nabídka řešení s kontejnery systému Innofreight, realizovaná českou dceřinou společností této rakouské skupiny. Ta poskytla jednu soupravu 15 80stopých InnoWaggonů s 60 MonTainery, s jejímž nasazením je přepravováno uhlí z litevského přístavu Klaipėda. Jde tak o vůbec první případ, kdy jsou kontejnery Innofreight využity k přepravám s překládkou mezi rozchody 1 435 a 1 520 mm.

Vozbu na litevském úseku zajišťuje litevský státní dopravce LTG Cargo, jeho polská dceřiná společnost pak ještě dále do Białystoku. Návazný úsek v polském vnitrozemí zajišťuje PKP CARGO. Cílem je uhelný terminál CARGOSPED Terminal Braniewo (součást skupiny PKP CARGO), do nějž Innofreight poskytl vidlicový vozík pro vykládku kontejnerů.

Terminál se nalézá u hranic s kaliningradskou oblastí, takže tyto přepravy, směrované navíc až přes Varšavu, při porovnání se vzdušnou čarou mezi startem a cílem putují výrazným obloukem. Momentálně je jejich předmětem zhruba 15 000 tun uhlí, které dorazilo menší lodí ze Španělska. S ohledem na parametry polské železniční infrastruktury mohou být vozy loženy pouze na traťovou třídu C (v případě InnoWaggonů tedy 20,5 t na nápravu), což u uvedené soupravy znamená 1 800 t na vlak.

Přístavů, které jsou schopny vykládky uhlí z velkých zaoceánských lodí, je omezený počet a momentálně jsou zcela vytížené. Platí to i o jadranských přístavech, například slovinský Koper je od poloviny loňského roku natolik vytížen překládkou uhlí pro domácí potřebu, že musely být ukončeny přes něj směrované přepravy australského uhlí pro ocelárny Liberty Ostrava (nadále však pokračují v dlouhodobě využívané trase s překládkou v nizozemských přístavech, případně říčním přístavu Magdeburg). Pro nyní probíhající přepravy uhlí z Bornea do elektrárny Dětmarovice, spuštěné v listopadu, se pak podařilo sjednat vykládku z lodi až v Ploče na jihu Chorvatska.

Související novinky
Sdílejte