Náhled na Železniční magazín 5/2021

444 dní projektu „Nová Vagonka“

Rozsáhlý materiál přináší vhled do akce mající za cíl zdvojnásobení výrobní kapacity ostravského závodu Škoda Vagonka. Kromě informací o projektu „Nová Vagonka“, jenž představuje celkovou investici cca 1 mld. Kč, zahrnuje reportáž též přehled stavu aktuálních zakázek.

Snímek:

Pohled na plné linky konečné montáže: vlevo vůz Viaggio Ampz číslo 7, vpravo vůz Bmpz číslo 14, za ním patrový koncový vůz pro čtvrtou vratnou soupravu, 26-72 204.

Modernizace stanice Praha-Vysočany

První z infrastrukturních témat, jimiž je ŽM 5/21 doslova nabité, nás zavede do hlavního města. V polovině dubna totiž proběhla demolice nádražní budovy žst. Praha-Vysočany, aby uvolnila místo pro postupující modernizaci stanice, která zahrnuje i zcela nové uspořádání kolejiště s novými nástupišti, jemuž staniční budova ve středu kolejiště nevyhovovala.

Snímek:

Snímek pořízený 21. 4. 2021 zachycuje ruiny staniční budovy, za nimiž u provizorních nástupišť zastavuje Os 9527 v čele s motorovým vozem 854.027, jedoucí ze Všetat do Prahy-Masarykova nádraží.

Přestavba uzlu Pardubice se rozbíhá

Již přes půl roku probíhá stavba „Modernizace železničního uzlu Pardubice“, která byla slavnostně zahájena dne 24. 9. 2020. V závěru letošního května pak zdejší práce, jejichž průběh si přiblížíme, naberou na intenzitě. Dalším tématem je modernizace tratě mezi Pardubicemi a Stéblovou.

Snímek:

Dále od pardubického hlavního nádraží směrem na Choceň je rekonstruován podchod mezi ulicemi Sladkovského a Rokycanovou. Tento prostor bude stavebně nachystán na případné zřízení nové železniční zastávky Pardubice centrum, která by výrazně zkrátila docházkovou vzdálenost do historického centra města i do přilehlé obchodní zóny.

Modernizace úseku Ústí n. O. - Brandýs n. O.

Z Pardubic se po prvním koridoru přesuneme ještě dále na východ, neboť 30. 4. 2021 byla slavnostně zahájena stavba „Ústí n. O. - Brandýs n. O. - původní stopa, BC“, která představuje rekonstrukci jednoho z posledních dosud nemodernizovaných úseků zmíněného koridoru. Popsány budou i souvislosti, jako jsou infrastrukturní postrky.

Snímek:

Zcela posledním vlakem elektrické trakce zastavujícím v Bezpráví se dne 3. 5. 2021 stal Os 5054 Česká Třebová - Pardubice hl. n. s lokomotivou 162.011 ČD.

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku v roce 2020

Co ovlivňovalo dění na železnici v roce 2020, je celkem zřejmé. Do situace, kdy se zastavil dlouhodobý mírný růst celkových objemů železniční nákladní dopravy v ČR a kdy tato čelila například recesi v hutnictví, náznakům konce zdánlivě nekonečného růstu automobilového průmyslu nebo počínajícího ústupu od spalování uhlí, přišla epidemie nemoci COVID-19 a její důsledky.

Snímek:

Dne 19. 5. 2021 byl v úseku Dobříkov u Chocně - Sruby zachycen vlak s australským uhlím určeným pro společnost Liberty Ostrava. Veden je lokomotivou 123.002 ČD Cargo, na postrku je 123.003.

Aktuální dění ve Velké Británii

Dalším tématem květnového ŽM jsou britské železnice. Podíváme se na aktuální situaci, neboť železnice ve Velké Británii byly a jsou stejně jako všechny ostatní železnice na světě postiženy pandemií COVID-19, kdy prudké propady v počtu přepravených cestujících doslova paralyzovaly systém franšíz. Stále pokračuje obnova infrastruktury a asi nejvíce sledovaným projektem je výstavba vysokorychlostní tratě HS2. Materiál se zaměřuje i na dodávky nových vlaků, mezi něž patří jednotky Aventra, Aurora či Civity.

Snímek:

Architektonický návrh stanice HS2 New Curzon Street v Birminghamu. V místě zhruba uprostřed délky nástupišť se nachází historická budova stanice Old Curzon Street.

A mnohem více!

Obálka 5/2021
Obsah

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Reportáž
  444 dní projektu „Nová Vagonka“
 • Infrastruktura
  Modernizace stanice Praha-Vysočany
  SŽ stanovila strategii implementace BIM
  Přestavba uzlu Pardubice se rozbíhá
  Modernizace tratě Pardubice - Stéblová
  Modernizace úseku Ústí n. O. - Brandýs n. O.
 • Statistika
  Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, SR a v Polsku v roce 2020
 • Panorama
  Ztracené i nové přepravy silničních návěsů
 • Horizonty
  Testování aplikace ELTRIS ČD Cargo
 • Spektrum
  Lokomotivy EURO4001 v provozu
 • Novinky na kolejích
  Aktuální dění ve Velké Británii
 • Obzor
  Novinky ze širokých rozchodů
Model
 • Novinky na trhu
 • Skutečnost a model
  Model T 499.0001 od MTB-model v H0
 • Modelářská dílna
  Systém Easy-Track od firmy Noch
 • Aktualita
 • Skutečnost a model
  BLM-Model připravuje model „papouška“
 • Aktualita
  Rekord v Miniatur Wunderlandu
  Modelový vlak rozehrál na 3 000 skleniček
 • Horizonty
  Modelové kolejiště na VOŠ a SŠT Česká Třebová