Náhled na Železniční magazín 12/2019

Začátek platnosti GVD 2020

Se začátkem platnosti jízdního řádu pro rok 2020 převzali dopravci ARRIVA vlaky, AŽD Praha, Leo Express a RegioJet zhruba 10 % spojů zajišťovaných v závazku veřejné služby. V článku vás seznámíme s tím, jak dopravci zvládali (či nezvládali) spuštění svých nových provozů a jaké jiné události nový grafikon také přinesl.

Snímek:

Historicky zcela prvním vlakem RegioJetu na lince R8 se stal spoj R 1102 Bohumín - Brno vedený lokomotivou 193 758.

Aktuality z Leo Expressu (i odjinud)

Od druhé poloviny prosince se v ČR nacházejí již dvě jednotky Sirius určené pro Leo Express. Záležitostem týkajícím se zkoušek a schvalování řady 665 se věnuje rozsáhlý analytický materiál, který nabízí i srovnání s jinými železničními vozidly, jež byla do Evropy dovezena z Číny - konkrétně jde o elektrické lokomotivy řady 443 a o elektrické a motorové jednotky řad 411 a 711 v Severní Makedonii u tamního dopravce ŽRSM Transport.

Snímek:

První dodaná jednotka, 665.001, se na okruhu nachází již přes čtvrt roku, zde je zachycena na MZO dne 7. 11. 2019.

Čtvrtý koridor v roce 2019

Na konci roku 2019 byly zahájeny další etapy modernizace tratě České Budějovice - Praha sestávající ze staveb Ševětín - Dynín, Soběslav - Doubí u Tábora, Sudoměřice u Tábora - Votice, pokračují též práce v úseku Praha-Zahradní Město - Praha-Vršovice. V ŽM 12 přinášíme rozsáhlý materiál, kde vám zmíněné stavby představíme.

Snímek:

Na podzim 2019 začal zhotovitel s pracemi na hloubeném tunelu Zvěrotice. Aby se zmenšilo množství vytěžené a pak zpětně zasypávané horniny, bude v nejhlubší střední části tunelu stavební jáma zajištěna pilotami.

První železniční přeprava z Číny do Evropy přes Turecko

V článku vás seznámíme s nedávno proběhlou první železniční přepravou z Číny do Evropy po alternativní jižní trase přes Kazachstán a Turecko, jejímž cílem byla navíc právě Česká republika.

Snímek:

První část vlaku trasovaného přes Turecko směřuje do svého cíle v Mělníku dne 12. 11. 2019 v čele s lokomotivou 363.043 ČD Cargo; zde na vjezdu do žst. Pardubice.

A mnohem více!

Obálka 12/2019
Obsah

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Spektrum
  Začátek platnosti GVD 2020
 • Horizonty
  Aktuality z Leo Expressu (i odjinud)
  Aktuálně k firmě WESTbahn
 • Infrastruktura
  Čtvrtý koridor v roce 2019
 • Panorama
  První železniční přeprava z Číny do Evropy přes Turecko
Model
 • Novinky na trhu
  Modely parní tendrovky řady 537.0 ČSD od firmy Kuehn ve velikosti TT
 • Trendy
  PIKO SmartProgrammer: praktický pomocník
 • Představujeme kolejiště
  Rhétská dráha do poličky
 • Modelářská dílna
  Přírodní písek na kolejišti