Náhled na Železniční magazín 11/2020

Na trati č. 254 brzy elektricky

V infrastrukturním tématu ŽM 11/20 zamíříme na jižní Moravu na v současnosti dokončovanou stavbu „Modernizace a elektrizace trati Šakvice - Hustopeče u Brna“.

Snímek:

Vůz 809.239 opustil Šakvice jako Os 14615 a míří do žst. Hustopeče u Brna. Modernizovaná trať vede převážně po tělese stávající dráhy.

Nové berlínské letiště v provozu

Zamíříme také do Německa na nově otevřené letiště Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt. Zpoždění při jeho výstavbě jsou tématem spíše pro média věnující se letecké dopravě, my se ale podrobně podíváme na obsluhu tohoto letiště kolejovou dopravou.

Snímek:

Nová stanice byla slavnostně otevřena 25. 10. 2020: jednotka řady 481 zajistila mimořádnou zahajovací jízdu spojů S-Bahn, lokomotiva 147 009 DB Regio s vratnou patrovou soupravou zastupovala letištní spoje FEX.

Restrukturalizační plán ZSSK CARGO

I v tomto čísle se blíže podíváme na Slovensko, tentokráte na dopravce ZSSK CARGO, neboť tato společnost dne 6. 10. 2020 oznámila výrazná úsporná opatření, k nimž plánuje přistoupit v důsledku dlouhodobě neutěšené ekonomické situace podniku.

Snímek:

I přesto, že je ZSSK CARGO nuceno výrazně snižovat stavy zaměstnanců, nově shání strojvedoucí i pomocí reklamy na lokomotivě 363.105 (zde v Žilině dne 3. 11. 2020), která je opatřena nápisem „Rušňovodič nie je len povolanie, ale aj poslanie.“

Zkoušky ATO od firmy AŽD ve Švýcarsku

Dalším tématem jsou zkoušky automatizační nadstavby ETCS, které firma AŽD úspěšně vykonala ve Švýcarsku s TRAXXem řady 185 dopravce DB Cargo Schweiz. Podrobné informace (nejen) o průběhu těchto konkrétních zkoušek rovněž najdete v ŽM 11/20.

Snímek:

Na snímku je lokomotiva 185 141 zachycena dne 3. 11. 2020 ve stanici Brig před odjezdem na zkušební úsek.

Automatická spřáhla v nákladní dopravě v Evropě včera, dnes a zítra

Nejrozsáhlejším tématem ŽM 11 jsou automatická spřáhla a snahy zavést je v nákladní dopravě i v Evropě. Kromě historického kontextu vám představíme různá řešení automatických spřáhel a důvody, proč aktuálně zesilují snahy je zavést.

Snímek:

Jedno ze spřáhel z projektu DAC, vycházejících z konstrukce Scharfenberg, v tomto případě provedení od firmy Dellner na vozech řady Hbbins a Eanos-x.

A mnohem více!

Obálka 11/2020
Obsah

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Infrastruktura
  Na trati č. 254 brzy elektricky
 • Kaleidoskop
  Nové berlínské letiště v provozu
  Berlínský protest
 • Analýza
  Restrukturalizační plán ZSSK CARGO
 • Obzor
  Zkoušky ATO od firmy AŽD ve Švýcarsku
  Magnetoreologické tlumiče pro kolejová vozidla
 • Horizonty
  Automatická spřáhla v nákladní dopravě v Evropě včera, dnes a zítra
  Projekt DAC
 • Novinky na kolejích
  Novinky z rozchodu 1 520 mm
Model
 • Novinky na trhu
 • Skutečnost a model
  Parní lokomotivy řady 354.1 ČSD ve velikosti H0 od BLM
  Cisternový vůz řady Zacns (98 m3) od firmy IGRA MODEL v H0
  Modely krytých vozů řady Ztr ČSD od firmy Exact-Train ve velikosti H0
 • Modelářská dílna
  I-Track s Rondelou