Náhled na Železniční magazín 10/2020

První československá asynchronní lokomotiva

Transport dlouhodobě odstaveného torza lokomotivy 169.001 z plzeňského areálu Škody Transportation do společnosti Českomoravská železniční opravna, Přerov, byl spouštěcím momentem ke zpracování článku připomínajícího historii a konstrukci tohoto technicky významného vozidla.

Snímek:

Lokomotiva 85E0-ATM při jízdách na ŽZO dne 20. 4. 1988.

Pokrok s infrastrukturními postrky

Další článek v ŽM 10/20 do hloubky rozebírá problematiku postrků nákladních vlaků zajišťovaných Správou železnic v traťovém úseku Brno-Maloměřice - Kutná Hora, jejichž potřeba vznikla plánem výlukové činnosti v trase Brno - Česká Třebová - Kolín.

Snímek:

Dvojice Vectronů ČD Cargo dne 16. 10. 2019 ve Žďáru nad Sázavou během pauzy mezi měřicími jízdami v inkriminovaném úseku.

Zkoušky rychlostí 200 km/h v Ejpovickém tunelu a související témata

Jiný infrastrukturní článek se vrací k problematice trakčního vedení a zavádění maximální traťové rychlosti 200 km/h v Ejpovickém tunelu. Dne 13. 10. 2020 se zde touto rychlostí konaly zkoušky s měřicí soupravou zapůjčenou od ÖBB.

Snímek:

Měřicí souprava tvořená stroji 1116 093 a 053 a vozem pro diagnostiku trakčního vedení opouští severní tubus Ejpovického tunelu při jízdě z Rokycan do Plzně.

Přetahování o trať Bratislava - Komárno

Další rozsáhlý materiál v ŽM 10/20 nás zavede na Slovensko a týká se okolností souvisejících se soutěží na provozování osobní dopravy v závazku veřejné služby na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno, kde, jak známo, dochází od 13. 12. 2020 ke změně dopravce z RegioJetu na ZSSK (s využitím vozidel také od ÖBB).

Snímek:

Dne 10. 10. 2020 proběhly na trati Bratislava - Komárno zkušební jízdy dvojice jednotek řady 840. Na snímku ze stanice Dunajská Streda jsou jednotky 840.003 a 005 zachyceny vedle Os 4320 Dunajská Streda - Bratislava hl. st. tvořeného jednotkou VT 642.38. 

Doviđenja žuti vlakovi

Podle nadpisu lze již tušit, že jedním z témat je i shrnutí výsledků projektu dopravce RegioJet na nové spoje jezdící v letní sezóně mezi Českou republikou a Chorvatskem.

Snímek:

Poslední vlak 15550 (od Maďarska po ČR pak jako 1044) před odjezdem z Rijeky do Prahy dne 26. 9. 2020.

Vážení čtenáři,

omlouváme se, pokud se k vám nové číslo ŽM nedostane ve zde ohlášeném termínu okolo 9. listopadu. Důvodem jsou problémy způsobené koronavirovou situací - nejenže se komplikuje a neúměrně prodlužuje proces samotné přípravy časopisu, ale nyní se i v tiskárně, balírně, distribuci a prodeji vynořují překážky, které mohou vést ke zpožděním a jež nejsme schopni ovlivnit... Děkujeme za pochopení. Vaše redakce.

Snímek:

ŽM

A mnohem více!

Obálka 10/2020
Obsah

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Ohlédnutí
  První československá asynchronní lokomotiva
 • Spektrum
  Pokrok s infrastrukturními postrky
 • Infrastruktura
  Zkoušky rychlostí 200 km/h v Ejpovickém tunelu a související témata
 • Analýza
  Přetahování o trať Bratislava - Komárno
 • Panorama
  Doviđenja žuti vlakovi
  Přerušení spolupráce FlixTrain - Leo Express
 • Novinky na kolejích
  Vectrony u DSB
 • Analýza
  „Alstombardier“ na dosah
Model
 • Novinky na trhu
 • Aktualita
 • Ohlášeno datum pro Spielwarenmesse 2021
  Vyhodnocení soutěže Modelového Světa
 • Skutečnost a model
  Osobní vozy typu UIC-Y ve velikosti H0 od firmy Tillig
  Modely cisternových vozů od firmy Albert-Modell ve velikosti H0
 • Představujeme model
  Kolejový jeřáb EDK 750 ÖBB ve velikosti H0
 • Modelářská dílna
  Stavba modulů H0 s tratí v údolí řeky (1.)
  Údržba kolejí a vozidel